Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yazılım ve Kodlama Öğrenmelidir? – Yazılım Kids Akademi
  • +90 212 945 22 04
  • 09:00 - 20:00

Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yazılım ve Kodlama Öğrenmelidir?

Çocuklar kaç yaşından itibaren yazılım ve kodlama öğrenmelidir diye hiç düşündünüz mü? Bir nevi makine komutları olarak bilinen bu tabirler, önceleri sadece belirli bir kesim tarafından bilinmekteydi. Yani bunları herkes öğrenemez, sadece seçkin insanlar öğrenebilir gibi bir algı mevcuttu. Ancak günümüzde, bu algının tamamıyla değişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Hatta aileler, çocuklarının bu beceriyi kazanması için onlara destek çıkıyor. Bu alanda atılan ilk adım ise ailelerin kendilerine bazı soruları sormasıyla gerçekleşmekte. Bu sorular, öncelik olarak “çocuklar yazılım ve kodlama öğrenebilir mi” şeklinde oluyor. Ve biz, konunun uzmanı olarak bu soruya kesinlikle “evet” yanıtını vermekteyiz. Daha sonrasında ise bu soru, çocuklar kaç yaşından itibaren yazılım ve kodlama öğrenmelidir şekilde değişmekte. İşte, yine bu soruya da en iyi cevabı yine biz vereceğiz.

Yazılım ve Kodlama Öğrenmek İçin En İdeal Yaş

Uzmanlar, birçok konuda çocuk gelişimini takip ediyor. Elbette ki yazılım ve kodlamanın gelişiyor olmasından ötürü, çocukların bu alandaki beceri durumları da ölçülmektedir. Yine, çocuklar üzerinde araştırmalar yapan uzman isimler, bu konularda bazı çıkarımlar elde ettiler. Bu araştırmaların sonucunda da çocuklarda yazılım ve kodlama öğrenmenin en ideal yaşı, 5 ve 7 yaş aralığı olduğu açıklandı. Yani çocuğunuz bu yaş aralığındaysa, onu artık yazılım ve kodlama eğitimleri ile tanıştırabilirsiniz demektir. Elbette ki bu evreden sonra da çocuğunuza yazılım ve kodlama eğitimi aldırabilirsiniz. Ancak 5 ve 7 yaş aralığında başlamak, çocuğunuz için en öğretici dönemler olacaktır. Yani çocuğunuzdan maksimum verimi almak için, onun bu yaş aralığını mutlaka değerlendirmeniz gerekmektedir.

Okuma Yazma Dönemiyle Birlikte Yazılım ve Kodlama da Gelişir

Sizlere, çocuklar için en ideal kodlama eğitim döneminden bahsetmiştik. Yani bir çocuk eğer 5 ve 7 yaş aralığındaysa, mutlaka bu eğitimleri almaya başlamalıdır. Çünkü çocukların en iyi öğrenme ve kavrama dönemleri, tam olarak o yaş grubu oluyor. Bunun yanı sıra, yine o dönemdeki çocuklar okuma – yazma hayatına da henüz atılmıştır. Bomboş bir çocuk zihni düşünün, okumaya ve öğrenmeye gayet yatkın bir zihin. İşte siz çocuğunuzu destekler ve onun o zihni en iyi şekilde kullanmasını sağlarsanız, ona mükemmel bir kazanım sağlamış olursunuz. Elbette ki yazılım ve kodlama eğitimi veren yerler de tüm bunların farkında olacaktır. Uzmanlar, çocuklarınızın bu alandaki gelişimlerine en iyi katkıyı sağlayacak ve onlara çok değerli kazanımlarda bulunacaktır. Sizler ise ebeveynler olarak en değerli adımı atmalı ve çocuğunuzu kodlama dünyasının becerileriyle tanıştırmalısınız. Ve eminiz ki bundan yaklaşık on sene sonra, çocuğunuz size bunun için teşekkür edecektir. Ve belli mi olur; sizin şu an attığınız o ilk adım sayesinde, dünya geleceği için harika bir yazılımcı yetişmiş olacak.

<h4 class="item-title">ajansay</h4>

ajansay

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Erişim

Konum