Küçük Yaşta Kodlama Öğrenmenin Faydaları – Yazılım Kids Akademi
  • +90 212 945 22 04
  • 09:00 - 20:00

Küçük Yaşta Kodlama Öğrenmenin Faydaları

Küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları, özellikle de son birkaç yılda daha da önem kazandı. Yazılım ve kodlama, hiç şüphesiz ki 21’nci yüzyılın en önemli becerileri arasında yer almaktadır. Sizlerin de bileceği üzere teknoloji hızla gelişiyor. Ve teknolojinin bu gelişimi, aynı zamanda kodlama ve yazılımın da ilerleyişini desteklemekte. Teknolojiye hakim olmak ve onu en mümkün mertebede kullanmak, ancak iyi bir kodlama becerisiyle mümkündür. Ve bu beceriyi de henüz çocukluk dönemlerinde edinmek, sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Çünkü bir çocuğun zihni, öğrenmek ve kavramak açısından oldukça idealdir. Ve kodlamaya henüz çocuk yaşta başlamak, o kişiye çok iyi bir kazanım sağlayacaktır. İşte, küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları…

Çocuklardaki Yaratıcılığı Arttırır

Çocuklar, kodlama sayesinde adeta yaratıcılığı öğrenir ve benimser. Kodlama öğrenme süreci, bir çocuk için resim çizme veya yemek yapma becerisi edinmekle aynıdır. Burada, adeta hiç var olmayan bir şeyi meydana getirmek amaçlanır. Hatta kodlama yapmayı resim çizmek veya yemek yapmaktan da ötede tutabiliriz. Çünkü yemek yaparken, kullanacağımız malzemeler sınırlıdır. Ve var olan malzemelerin tümüne erişmemiz ise mümkün değildir. Yine resim çizerken ve var olan boya, kalem ve fırçaların tümüne sahip olamayız. Bunlara da sahip olsak bile yine bir sınırlı sayıdan bahsetmek durumunda kalacağız. Ancak kodlama dünyasının imkanları çok daha geniştir. Burada adeta sonsuz bir oluşum söz konusudur. Ve çocuklar da bu oluşum içerisinden kendilerine en iyi çıkarımı sağlarlar. Hayal gücü dünyaları gelişir, zamanla daha yaratıcı bireyler haline gelirler. Sorgulama kabiliyetleri artar, her şeyin içinde ekstra bir şeyler ararlar. Diğer insanlar hayata tek açıdan bakıyorken, onlar ise daha farklı açılardan bakmaya çalışırlar. Yani küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları arasında, çocukların yaratıcılık yeteneklerini artırmak yer alır.

Kodlama Sayesinde Matematik Daha Eğlenceli Hale Gelir

Kodlama öğrenen çocuklar, sürekli olarak bir şeyleri çözmeye çalışırlar. Bu da çocukların bu yöndeki gelişimlerini ciddi ölçüde güçlendirir. Zaten matematik de ancak problem çözme ile gelişen bir olgudur. Kodlama öğrenen bir çocuk ise çözmeye çalıştığı yazılım kombinasyonları esnasında kendini geliştirir. Ve karşısına bir matematik problemi çıktığında, onu da en hızlı ve ideal şekilde çözer. Yani küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları arasında çocuğun matematiği sevip benimsemesi de yer alır.

Çocuğun Problem Çözme Becerilerini Geliştirir

Hayatın her alanında karşımıza daima bir problem çıkabilir. Hatta bazı zamanlarda bu problemler üst üste biner. Ve kişi, bu problemlerin sonucunda bazı sıkıntı durumlarına düşebilir. Kodlama öğrenen çocuklar ise problem çözme konusunda kendini geliştirmiştir. Özellikle de yetişkin oldukları dönemlerde, hayattaki problemleri çözme konusunda ekstra bir kabiliyete erişirler. Her şeye rağmen daha çözümcü olurlar ve bu da onların faydasına olur. Yani küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları arasında, çocukların hayat problemlerini çözme becerisini geliştirmek de vardır.

Çocuklar Kodlama Sayesinde Hesaplı Düşünmeyi Öğrenir

İnsanlar, attıkları her bir adım öncesinde bile detaylıca düşünmelidir. Elbette ki bunu yolda atılan bir adım olarak belirtmiyoruz. Bunu, hayatta atılan adımlar olarak nitelendirmekteyiz. Önemli bir karar alırken, geleceğimizi şekillendirirken ve ani kararlar alırken hesaplı bir düşünme eğilimi göstermeliyiz. Bu, karar ve adımlarımızın doğruluğu açısından çok önemlidir. Ve böylelikle de hayatta daima doğu şekilde ilerleyebilme kazanımını da sağlamış oluruz. Kodlama öğrenen bir çocuk ise düşüncelerini daima hesaplı şekilde yapar. Elinde birkaç alternatif varsa, öyle rastgele bu alternatiflerden birine yönelmez. Öncelikle her bir alternatifi ölçüp tartar ve sırasıyla en doğru olandan itibaren denemeye başlar. Yani küçük yaşta kodlama öğrenmek, çocukları faydalı şekilde hesaplı düşünmeye yönlendirir.

Kodlama Yapan Çocuklar Öğrenmeye de Daima Açıktır

Çocuklar için öğrenmek ve gelişmek oldukça önemlidir. Ve bir çocuk, en iyi deneyerek öğrenir. Yani bir şeyi zihin ve yetenekleri arasına almadan önce onu mutlaka denemelidir. Bu, çocuğun doğruyu ve yanlışı ayırt edebilmesini sağlar. Fayda sağlayıp sağlamayan şeyleri görmesini sağlar. Ve ona tam olarak neleri bilmesi gerektiğini aktarır. Kodlama öğrenen çocuklar ise o anda aklına gelen her türlü kombinasyonu deneyecektir. Bu sayede dene yanılma yöntemine başvurup, o konunun en iyi çıkarımını elde ederler. Yani öğrenmeye açık olmak da küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları arasındadır.

Çocuğun Geleceği İçin Harika Bir İstihdam Koludur

Kodlama öğrenen bir çocuğun geleceği fevkalade parlaktır diyebiliriz. Çocuk, öncelikle kodlama sayesinde kendisine iyi bir iş edinmiş olur. Çünkü iyi derecede kodlama bilgi ve yeteneğine sahip olan bir kişi rahatlıkla iş bulabilir. Ve böyle bir işte çalışmanın maddi getirisi de diğer işlere göre çok daha fazla olacaktır. Yani çocuğunuz şimdi kodlama öğrenmeye başlarsa, ilerisi için rahat olabilirsiniz. Çünkü ona harika bir gelecek inşa etmeye başlamış olacaksınız.

Kodlama Öğrenen Çocuklar Sayesinde Toplum da Kalkınır

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm dünya ülkeleri de odağını bu alanlara yönlendirmiş durumda. Yazılım dilleri bilmek, bu alanda uzmanlaşmak ve yeni şeyler üretmek, ülke toplumuna da ciddi derecede katkı sağlar. Toplum bu sayede adeta çığır aşar. Çünkü kodlama ve yazılım alanında uzman olmuş kişiler, bu yeteneklerini henüz çocuk yaşta geliştirmeye başlamıştır bile. Ve bu açıdan baktığımızda, kodlama yönünden ülkeye sağlanan katkıların da en üst düzeyde olacağını söyleyebiliriz. Yani küçük yaşta kodlama öğrenmenin faydaları arasında, o topluma en iyi şekilde fayda sağlanacak olması da vardır.

<h4 class="item-title">ajansay</h4>

ajansay

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Erişim

Konum