Yapay Zeka İşe Alımı Nasıl Etkileyecek? – Yazılım Kids Akademi
  • +90 212 945 22 04
  • 09:00 - 20:00

Yapay Zeka İşe Alımı Nasıl Etkileyecek?

Yapay zeka işe alımı nasıl ekileyecek? diye soruyor ve bu sorumuza da çeşitli cevaplar arıyoruz. Artık hayatımızın her bir alanında yapay zekadan bahseder olduk. Çünkü neredeyse tüm sektörler, bu teknoloji nimetini bünyesinde barındırıyor. Bu açıdan baktığımızda, gelecekte şirketlerin personel alımı yaparken yapay zeka kısmına da önem vereceğini söyleyebiliriz. Yani, çalışanların yapay zekaya olan hakimiyetleri, aslında onların işe alım sürecindeki en belirleyici unsurları olacaktır. Peki, yapay zeka işe alımı nasıl etkileyecek? İşte bu sorunun cevabı…

İşe Alım Sürecinde Yapay Zekanın Çok da Uzak Olmayacağını Söyleyebiliriz

Günümüzde hemen her bir sektör, yapay zeka ile iç içe girmiş durumdadır. Kullandığımız sosyal medya platformları, adeta yapay zeka ile yönetiliyor diyebiliriz. Öte yandan, tıp alanında yapay zeka taraflı gelişmelerin bir sonucu olarak, insanların hastalıklarına tanı koyacak yapay zeka doktorları geliştirildiğini de söyleyebiliriz. Facebook ise terörle mücadele konusunda yine yapay zekadan yardım alıyor ve sistemini bu teknoloji ile güçlendiriyor. Yine yediğimiz gıdaların en temel kısmına, tarlalara gittiğimizde de yapay zeka teknolojisini görebiliriz. Özellikle de büyük çiftliklerde, traktörlerin yapay zeka ile otomatik olarak kullanılması sağlanıyor. Bu sayede ürünlerin ekim süreci daha dengeli, daha ekonomik ve maksimum verimi alacak şekilde sağlanıyor. Bu açıdan baktığımızda, şirketler tarafından işe alım sürecinde yapay zekanın çok da uzak olmayacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan, bazı şirketlerin işe alım sürecinde yapay zeka kullandığını da söyleyebiliriz. Yani siz bir şirkete iş başvurusu yapılıyor, daha sonrasında ise çeşitli sınavlara tabi tutuluyorsunuz diyelim. Veya da iş görüşmesi esnasında yetkili kişiler tarafından size sorular soruluyor ve o sorulara verdiğiniz yanıtlara göre değerlendiriliyorsunuz. Ve o esnada, yapay zeka sizin birçok unsurunuzu test etmektedir. Bu test sonucunda ise işe alınıp alınmayacağınız değerlendirip, tarafınıza bildiriliyor. Yani iş işleyişi açısında olduğu gibi, işe alım konusunda da yapay zekanın etkin bir rol aldığını söyleyebiliriz.

Yapay Zeka İşe Alım Konusunda Hızlı ve İsabetli Kararlar Veriyor

Her bir firma, işe alım sürecine girdiğinde ortalama olarak aynı beklenti içerisinde olurlar. Bu firmaların her biri, açık pozisyonları için uzman kişilerle çalışmak istemektedir. Ancak o firmaya başvuruda bulunan adayların değerlendirilmeleri, genelde o şirketteki yetkili kişilerce yapılır. Tabii yetkili kişiler de her ne kadar donanımlı çalışanlar da olsa, işe alım sürecinde adayla ilgili bazı konuları kaçırabilirler. Bu yüzden, işe alım konusunda yapay zekadan faydalanmak en doğru seçenektir. Çünkü yapay zeka işe alım konusunda hızlı ve isabetli kararlar veriyor. Yapay zeka işe alımı nasıl etkileyecek? sorusunu sorarken de yine bu kısma özellikle dikkat edebiliriz. Yani işe alım konusunda yapılabilecek olası bir hata veya dikkatsizlik durumu, o şirketin geleceği açısından bir dezavantaj olabilir. İşte yapay zeka teknolojisi bu durumu yok etmekle birlikte, o şirket için olup olabilecek en doğru adayı seçmeye büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Yapay Zeka Teknolojisinin Önyargı Durumu Yoktur

Yapay zeka teknolojisi ve önyargıyı bağdaştırabilir miyiz? Şirketlerin normal bir işe alım sürecinde, bu konuda görevli olan kişilerin önyargı sahibi olduğunu görebiliriz. Mesela bir aday her ne kadar iyi de olsa, işe alım sürecindeki görevli kişinin o adaya karşı bazı önyargı durumları olabilir. Bu da işe alım sürecinde görevli olan kişinin ilgili adayı hiç olmayacak bir nedenden ötürü eleyebilmesine yol açmaktadır. İşte yapay zeka, bu sorunun da direkt olarak önüne geçen bir teknolojidir. Çalışan adayını başvuru süreci esnasında en iyi şekilde denetler, değerlendirir ve onu sadece başarıları ile yargılar. Yani yapay zeka teknolojisi ile sadece hakeden kişiler o işe başlayabilir, yetersiz olan adaylar ise direkt olarak elenirler. Çünkü bu gibi süreçlerde ve durumlarda, gereğinden fazla insiyatif veya haksız önyargı yapmak hiç de iyi bir şey değildir. İşte sırf bu olumsuz durumun önüne geçmek için bile yapay zeka teknolojisinini kullanmanın çok doğru olacağını söyleyebiliriz.

Yapay Zeka Teknolojisi Dil ve Kültür Bariyerlerinden Etkilenmez

Özellikle de global şirketlere baktığımızda, farklı ülkelerden yüzlerce çalışanın olduğunu görüyoruz. Bu da bazen o şirket içinde birtakım karmaşa durumlarının olmasına sebebiyet verebiliyor. Ve bu şirketlerinin işe alım süreçlerinin de bazı karmaşık durumlardan geçtiğini söyleyebiliriz. Mesela o şirketin insan kaynakları departmanı, çalışanlar arası dil ve kültür farklılığından etkilenebilmektedir. Bu da hakeden adayın her zaman ilgili pozisyona gelememesine sebep olabiliyor. Yine bu durumun da önüne geçen yapay zeka teknolojisi, çalışanları dil ve kültür durumlarına göre asla değerlendirmez. Çünkü bu teknolojinin bu gibi olgulardan etkilenmesi söz konusu değildir. Yapay zeka teknolojisi çalışanların beceri ve işe uygunluklarına bakar. Onları başka hiçbir konuda değerlendirmez ve olan veya olmayan özelliklerinden de etkilenmez.

Tabii biz bu içeriğimizde yapay zeka işe alımı nasıl etkileyecek? sorusuna yanıtlar vermeye çalıştık. Bu kapsamda işe alım değerlendirilmesinin resmen yapay zeka tarafından yapılabileceğini söyledik. Ancak durum bundan biraz farklı olabilir. Mesela bir şirkete açık iş pozisyonu için yaklaşık 200 adayın başvuru yaptığını varsayalım. Bu adayları da gruplar halinde 5 farklı uzmanın değerlendirmesine bıraktığımızı düşünelim. Şimdi bir uzman, görüştüğü ilk çalışan adayı ve son çalışan adayı ile olan iletişiminde asla eşit ölçülerde olamaz. Ve her iki görüşmede de ruh ve zihinsel durumunun aynı sakinlik ve odaklıkta olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda ise oraya birtakım yanlış değerlendirmeler çıkabilir. Ancak o 200 adayı tek bir yapay zeka teknolojisi değerlendirirse, işte o zaman her bir şey en adaletli ve en olması gerektiği gibi ilerler. Tabii yine işe alım konusunda asıl kararı uzman kişiler verir. Mesela başvuru yapan 200 kişiden en iyi 10 kişi yapay zeka teknolojisi sayesinde belirlenir.

Ve yapay zeka teknolojisinin bu kadar önemli bir konu olduğunu düşünürsek, bu teknolojinin gelecek günlerde şimdikinden çok daha değerli olacağını da söyleyebiliriz. Yani geleceğe dair bir iş sektörü düşünen gençler, kesinlikle yapay zekanın nimetlerinden faydalanmalıdır. Kendilerini bu konularda eğitmeleri ve yapak zeka kollarından en az bir tanelerini iyi kavramaları gerekir. Tabii bu konuda ebeveynlere de büyük iş düşüyor. Özellikle de 5 ile 7 yaş grubundaki çocuklar, daha o yaşlardan itibaren kendilerine bazı kazanımlar edinebilirler. Elbette ki o çocukların bu süreçlerinde ebeveynleri tarafından destek görmesi de gerekiyor. Mesela sizler de küfü çocuklarınızı yapay zeka kollarından birini öğrenmeye yönlendirebilirsiniz. Mesela onları iyi bir yazılım ve kodlama kursuna yazdırmak, bu yönde atacağınız en iyi adım olabilir. Yazılım ve kodlama kurs yerleri, sizlere bu konudaki en iyi yardımı sağlayacaktır.

 

<h4 class="item-title">ajansay</h4>

ajansay

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Erişim

Konum