Geleceğin En Çok Kazandıran Meslekleri Hangileri Olacak? – Yazılım Kids Akademi
 • +90 212 945 22 04
 • 09:00 - 20:00

Geleceğin En Çok Kazandıran Meslekleri Hangileri Olacak?

Geleceğin en çok kazandıran meslekleri hangileri olacak diye hiç düşündünüz mü? Yaşamımız, belirli ölçülerde değişim gösteriyor. Üstelik bu değişimler, hiçbir zaman duraklamaya uğramıyor ve sürekli olarak gelişim gösteriyor. Elbette ki biz insanlar olarak da gelişen bu değişim durumuna ayak uydurmalıyız. Mesela içerisinde bulunduğumuz dünya bize yeni şeyler öğrenmemiz gerektiğini vurguluyorsa, biz o şeyleri öğrenip edinmeliyiz. Aksi halde, her daim geçmişte kalmaya devam eder ve geleceğin ritmine asla yetişemeyiz. Şimdi, bu konuyu meslekler üzerinden değerlendirelim. İlk başta teknolojinin gelişmesinden ötürü yeni meslekler doğmakta ve geçmiş yılların mesleklerinin bazıları ise artık tarihi olmaktadır. Mesela siz de kendi mesleğinizi gözlemlemelisiniz. Eğer yok olmaya yüz tutacak bir mesleğin içindeyseniz, kendinizce önlemler almanız gerekir. Bu önlemler ise daha çok geleceğin mesleklerine yönelik olmalıdır. Yani geleceğin en çok kazandıracak olan meslekleri nelerdir diye düşünüp, buna göre araştırmalar yapmalısınız. Veya da küçük çocuklarınızı yetiştirirken, onlara geleceğin mesleklerine yönelik kazanımlar sağlamalısınız. Bu, onların gelecek yıllardaki hayat standardı için çok önemli bir adım olacaktır. Sonuçta gelecek yıllarda unutulmaya yüz tutacak bir mesleği öğrenmek, pek de mantıklı sayılmaz.

Mesela bize soracak olursanız, sizlere yazılım ve kodlama alanlarını öğrenebiliriz. Bu alanlar, mesela şu anlarda bile gerçekten çok büyük oranda talep görüyor. Ve bu konudaki meslek gruplarının geleceği ise çok daha parlak görünüyor. Geleceğin en çok kazandıracak mesleklerinin büyük bir kısmı ise bu alanlar üzerinden var olacaktır. Dilerseniz şimdi de o mesleklerin tam olarak hangileri olduğuna bir göz atalım. İşte, geleceğin en çok kazandıracak olan meslekleri…

Geleceğin En Çok Kazandıracak Meslekleri

 • Yapay Zeka ve Robotik Mühendisliği
 • 3D Üretim Mühendisliği
 • Aktüerlik
 • Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme Uzmanlığı
 • Blockchain Uzmanlığı
 • Dijital Veri Dedektifliği
 • Metaverse Uzmanı
 • Nanoteknoloji Mühendisliği
 • Epidemiyoloji Uzmanlığı
 • E-spor Oyunculuğu
 • Drone Pilotluğu
 • Grafik Tasarımcısı
 • Psikolog
 • Yazılım Uzmanı
 • Yapay Zeka ve Robotik Mühendisliği

Yapay zeka, çağımızda ses getiren ve ileriki yıllarda ise çığır açacak muhteşem bir teknolojidir. İçeriğimizin giriş kısmında bahsettiğimiz o yazılım ve kodlama da tam olarak yapay zeka konusunun kapsamı içerisindedir. Kontrol mekanizmasının olmazsa olmazlarından biri olan bu teknoloji, henüz günümüzde bile bazı meslek gruplarının yok olmasına neden olmuştur. Mesela en basitinden, banka veya operatör hizmetlerini aradığınızda karşınıza bir tele sekreter çıkıyor. İşte o, aslında gerçek bir insan değil. Tamamen yapay zeka teknolojisi geliştirilerek kullanılan bir komut sistemidir. Ancak geçmiş yıllarda müşteri hizmetlerini aradığınızda gerçek bir insanla muhatap oluyordunuz. Yani yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, siz aradığınızda telefonu ilk açan o müşteri temsilcisi şu an bu işinden mahrum olmuş durumdadır. Aslında bu, yapay zeka konusunda çok basit bir örnektir diyebiliriz. Daha sonra, fabrika makinelerinde de bu teknolojinin kullanılıyor olduğunu görebilmekteyiz. Yani yapay zeka, inanılmaz büyük bir ağ gibi dünyamızı sarmaya devam ediyor. Ve görüşümüz, yapay zeka teknolojisinin zamanla tüm meslek gruplarını alakadar edecek olması yönündedir. Elbette ki sizlerin de böylesine üst düzey bir teknolojiden mutlaka nasiplenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Geleceğin en çok kazandıran meslekleri arasına da yapay zeka ve robotik mühendisliğini ekleyebiliriz.

3D Üretim Mühendisliği

Geleceğin en çok kazandıracak olan meslek gruplarına, 3D üretim mühendisliğini de ekleyebiliriz. Bu sektör, zaten günümüzde de çok önemli bir yere sahip. Ve yine bu sektörün gelecekteki yeri ise şimdikinden de çok daha değerli olacaktır. Çünkü 3 boyutlu grafikler, efektler ve görseller, artık neredeyse tüm sektörlerde tercih ediliyor. Sektör genelinin bu denli yoğun şekilde talep görmesi ise bu işi yapan kişilerin maddi kazançlarını bir hayli yükseltmekte. 3D üreyim mühendisliği, ilk olarak dijital anlamda uygulanan bir meslektir. Yine yapay zeka teknolojisinin de yardımıyla yapılan tasarımlar, daha sonrasında ise 3D yazıcılarda nesnel hale getiriliyor. Ve bu harika iş kolu, çocuk yaştaki kişilerin daha şimdiden yönelebileceği etkili bir alandır. Şimdiden bunlara yönelen bir çocuk, eğer gerçekten istiyorsa gelecek günlerin en başarılı 3D üretim mühendislerinden biri olabilir.

Aktüerlik

Aktürerler, finansal risk değerlendirmeleri yapıp bu değerlendirmeleri sonucunda da çözüm üreten kişilerdir. İşte böylesine değerli olan bir iş kolunun, gelecek yıllarda şimdikinden de çok değerli olması bekleniyor. Mesela olası her türlü felaket, aktüeller için göz önünde bulundurulması gereken şeyler listesine dahildir. Ve bu felaketler gerçekleştiğinde ilgili mecralar bundan ne kadar etkilenir, toparlanma süreci nasıl olur vs gibi durumların tümünü araştırıp geliştirmekle görevliler. Şimdiki rolu de oldukça büyük olan aktüerlik, ilerde de adından sıkça söz ettirecektir diyebiliriz.

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme Uzmanlığı

Yine, yazılım ve kodlama alanına fazlaca dahil olan bir iş kolu üzerinden daha devam ediyoruz. Teknolojinin hızla yükselmesi ve artık herkesin evinde bulunuyor olması, Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme Uzmanlığı gibi mesleklerin de önünü açıyor. Özellikle de genç nesillerin uygulama ve oyunlara olan düşkünlüğü ise bu dev sektörü çok daha büyük bir yer haline getirmektedir. Öte yandan, artık her şeyi dijitale taşır hale geldik. Mesela online alışveriş platformları, sosyalleşme uygulamaları, sağlık alanında tercih edilen uygulamalar ve çok daha fazlası, bu gelişmeler sonucunda ortaya konan projelerdir. İşte uygulama sektörü de bu bakımdan oyun sektörüne göre çok daha üst düzey bir yapıdadır. Gelecekte ise bunlara çok daha fazla şekilde ihtiyaç olacak. Yani sizler, bu sektördeki yerinizi şimdiden alıyor mantığıyla uygulama ve mobil oyun geliştiriciliğine başlayabilirsiniz. Eğer çocuklarınız için bir eğitim öğretim alanı düşünecek olursanız da yine bu sektörü sizlere ivedilikle tavsiye ederiz.

Blockchain Uzmanlığı

Bir çeşit veri tabanı sistemi olan Blockchain, bu verilerin saklanmasını, düzenlenmesini ve yeri geldiğinde ise işlenmesini sağlar. İnsanlar tarafından pek de bilinmeyen bu sistem, aslında birçok mecra tarafından kullanılıyor. Mesela noterlik uygulamaları, sağlık sektöründe alınan kayıtlar, küresel ödeme sistemleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan kanallar, hastane verileri, özel şirket verileri ve benzeri olan alanların tümünde bu veri tabanı sistemini görmekteyiz. Ve Blockchain Uzmanlığı ile uğraşan kişiler ise gelecek yılların en gözde personelleri arasına girecektir. Siz de bu güzel iş kolu hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve bu işi kendinize uygun olarak görürseniz, yönelim sağlayabilirsiniz.

Dijital Veri Dedektifliği

Dijital veri dedektifliği de yine geleceğin en çok kazandıran meslek grupları arasında olması beklenen bir diğer iş koludur. Çünkü her bir şeyin web ortamlarına taşınmış olması, dijital anlamda tutulacak olan istatistikleri de çok önemli kılıyor. Ve bu istatistikleri veri olarak hazırlayıp ilgili birimlere sunan kişilerin yapmış oldukları iş ise gerçekten de çok değerlidir. Biz bu kişilere dijital veri dedektifleri diyoruz. Mesela bir yöntem sonucu şirketin dijital verilerinde gözlemlenen değişim, bir diğer yöntemde de aynı sonucu verecek mi? Dijital satış ve hedef kitlelere en çok ulaşılan zaman aralığı nedir? En çok hangi uygulamalar sonucunda büyük kitlelere ulaşıldı gibi sorular, gözlem ve verilere dayanarak cevaplandırılıyor. Öte yandan, bu yöntemleri kullanarak rakip analizi yapmak da çok önemlidir. Yani dijital ortamdaki işletmelerin kaderlerini belirleyen meslek gruplarından birinin de dijital veri dedektifliği olduğunu söyleyebiliriz. Siz de geleceğe yönelik bir yatırım olarak bu meslek grubunu tercih edebilirsiniz.

Metaverse Uzmanı

Metaversenin adını illaki duymuşsunuzdur. Teknolojinin yeni bir aktörü konumundaki bu metaverse, aynı zamanda birçok yeni meslek grubunun oluşmasına da olanak sağlamış durumda. Bu meslekler arasında Metaverse Araştırmacısı, Metaverse Dünyası Tasarımcısı, Metaverse Hikaye Anlatıcısı ve Metaverse Siber Güvenlik Uzmanı gibi çeşitlendirilebilir. Ayrıca bu saydıklarımız, henüz günümüzde olabilecek mesleklerdir. Yani teknoloji geliştikçe, buna bağlı olarak metaverse dünyası da gelişecektir. Ve bu gelişim, elbette ki çok daha ve çok daha önemli boyuttaki yeni meslekleri de ortaya çıkarabilir. Sizler de gelecekte çok iyi paralar kazanmak istiyorsanız, iyi bir metaverse uzmanı olmak için hedefler belirleyebilirsiniz.

Nanoteknoloji Mühendisliği

Atomların ve moleküllerin kontrolünü en etkin şekilde kontrol eden teknoloji, nanoteknolojidir. Üniversite bolümü olarak da yurt dışında oldukça yaygın ve popüler olan Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü, özellikle de son yıllarda ülkemizde de büyük rağbet görüyor. Nanoteknoloji ise yine sanayi sektöründe hızla yayılan bir teknolojidir. Ve bu üstün teknolojinin gelecek yıllardaki önemi ise çok büyük olacak. Sanayi anlamındaki gelişmeler, doğrusal olarak nanoteknoloji kısmına da yansıyacaktır. Bu yüzden de geleceğin en çok kazandıracak meslekleri arasına nanoteknoloji mühendisliğini rahatlıkla ekleyebiliriz.

Epidemiyoloji Uzmanlığı

Tıp bilim dalı olarak bilinen epidemiyoloji, Covid-19 salgını ile kendisini tüm dünyaya duyurmuş olan bir bilim dalıdır. Ve bu bilim dalı, toplumların hastalık, rahatsızlık, kaza, salgın, psikoloji vb durumlarını inceliyor. Toplumsal kriz durumlarının da dönemsel olarak patlak verdiğini düşünürsek, bu bilim dalının gelecekteki önemini çok daha detaylı şekilde kavrayabilmekteyiz.

E-spor Oyunculuğu

E-spor müsabakaları, günümüzde oldukça popüler olan uygulamalardır. Ve bu uygulamaların gelecek yıllardaki önemi ise şimdikine göre çok daha fazla olacak. Bu durum ise E-spor oyuncuları için çok iyi bir kazanç kapısı haline gelecektir. Hatta yine geleceğe yönelik olarak, olimpiyat oyunlarının da ayrıca E-spor müsabakası şekilde düzenlenmesi de dünya gündemleri arasındadır. Mesela bu gerçekleşirse, E-spor oyuncularının göreceği rağbet ve kazanacakları ücretler katlanarak artacaktır. Eğer siz de dijitalde oyun oynamayı seviyorsanız, kendinizi bu harika sektöre yönlendirebilirsiniz.

Drone Pilotluğu

Mesela bundan on yıl önce hiç adını bile bilmediğimiz droneler, şimdilerde ise birçok sektörün odak noktası konumundadır. Küçük yapıda olması, insansız olması ve bir tür uçak diyebileceğimiz yapısı ile bu teknolojik aletlerin oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde filmler, diziler, tanıtım filmleri, belgeseller, eğitim içerikleri, reklam videoları ve çok daha farklı alanlarda drone kullanılıyor. Ancak bu cihazı kullanmanın da belirli kural ve hassasiyet noktaları mevcut. İşte bu işi en iyi şekilde yapabilecek olan kişi ise done pilotudur. Bu meslek, şimdilerde pek duyulmuyor olsa da gelcekte oldukça popüler olacaktır. Ve yine geleceğin en çok kazandıran meslekleri hangisi olacak diye sorulduğunda, bu listede drone pilotluğuna mutlaka yer verileceğini öngörmekteyiz.

Grafik Tasarımcısı

Dünyamız gün geçtikçe dijitalleşiyor ve bu gerçeği hiç kimse reddedemez. Televizyonlar, tabletler, cep telefonları, bilgisayarlar, akıllı saatler, araç ekranları vs ise bu dijitalleşmenin en belirgin örnekleridir. Ve yine bu teknolojik gelişmeler için de çok iyi şekilde tasarlanmış olan grafik içerikleri gereklidir. İşte sektörlerin farklı kullanım amaçlarına hitap edecek grafik içeriklerini de grafik tasarımcısı olan kişiler hazırlıyorlar. Yani bu meslek günümüzde çok değerli, gelecek yıllarda ise çok daha fazla değerli hale gelecektir. Eğer siz veya bir yakınınız geleceğe yönelik meslek belirlemesi yapmak istiyorsa, grafik tasarımcısı olmayı kesinlikle tavsiye ederiz.

Psikolog

İnsanların her bir şeyinin gelişiyor olması, elbette ki bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Mesela teknolojinin çığır açar boyutta gelişmesinden ötürü birçok sektör de buna bağlı olarak ilerleme kaydediyor. Ve bu durum da insanları daha depresif bir hale sokmaktadır. Sürekli aktif olmayı gerektiren hayat şartları, kalabalık şehirler, gürültü, insanlar arasındaki iletişim ve diğer tüm her şey bazen tek bir yerde toplanıyor. O yer ise insanın zihnidir diyebiliriz. Ve zihni türlü şeylerle dolan insanlar, bazı durumlarda psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir. Onları bu sıkıntılardan kurtacak kişiler ise psikologlardır. Ve şimdilerde olduğu gibi, geleceğin en popüler meslekleri arasında psikologlara da yer verebiliriz.

Yazılım Uzmanı

Elbette ki böylesine bir konuya yazılım uzmanlığını dahil etmemek olmaz. Yazılım ve kodlama, artık kendisini tüm dünyaya kanıtlamış olan devasa

bir sektör halindedir. Ve bu sektörün nimetlerinden faydalanmak isteyen binlerce farklı ek sektör mevcut. Hatta aklınıza gelebilecek tüm sektörlerin, yazılım alanından fayda sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Tabii ki bu durum da yazılım uzmanlarının iş imkanlarını artırıp, onlara güzel kazançlar sağlamak için fırsatlar sunuyor. Ve biz de hem şimdiki dönemlerde, hem de gelecek yıllara bakarak yazılım uzmanlığı yapan bir kişinin gerçekten de çok iyi paralar kazanacağını belirtiyoruz.

<h4 class="item-title">ajansay</h4>

ajansay

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Erişim

Konum